KÖLELİK VE EFENDİLİK ELİMİZDE

KÖLELİK VE EFENDİLİK ELİMİZDE
Toplumda insanlar çoğu değerlerin kıymetini artık bilmez oldu.Aile, anne, baba toplumun en köklü ve en temel yapı taşıdır.Makam ve mevki olarak da annelik ve babalık bütün mevki ve makamların üzerindedir. Apoleti en parlak komutan anne ve babadır. Sarayında yani evinde kral ve kraliçe olmak, efendi ve köle olmak bizim elimizde… Eşini köle eden biir kadın kendisi de kölenin karısıdır. Eşini kral eden bir kadın da kocasının kraliçesidir…
İnsanlar, köle mi yoksa efendi mi olmayı hak ediyor? Düşünen bir varlık olarak insan acaba hangisini hak ediyor? Bazen değer vermeyi biliyor muyuz ya da gereğinden fazla mı değer veriyoruz? Yaradılıştan ziyade yetiştiriliş mi daha önemli? İnsan olmanın gereği yaradılışta var olan özellikler zamanla değişir mi, bu değişim bu bireyin yetiştiği yerle, kişilerle veya yetiştiren kişi ile ilintili midir, Yoksa her ne olursa olsun, bireyde gözle görülür bir değişim olmaz mı? Düşünsenize bir çocuğun yaptığı resimde, baba figürüne kol ve ağız yapmamasını… Sebep olarak da, baba figürünün annesine küfür etmesin ve dövmesin demesi.
Merak ediyorum, bu çocuk kaç yaşında ve ne yaşamıştır, yoksa sadece kulağına gelenleri mi yansıtmaktadır. Yoksa bir sözleşmedir tutturanların, toplumun çekirdeğini yok etme girişimi midir?
Anne veya baba olmak zordur, kötüsü de iyisi de olabilir. Hasbelkader karşılıklı olarak kötü davranışlar sergilenebilir. Bu durumlar aileyi yıkmak için yeterli midir? Düşünsenize eşitlik olduğunda, kişilerin adil olarak eşit kabul edildiğinde böyle iddiaların olmayacağını, komplolara maruz kalıp parçalamamak adına karşılıklı değer vermeyi öğreneceğini ve bunu uygulayacağını. Basta da dediğim gibi köle veya efendi olmak elimizde,
Sevmeyi bilen sevilmeyi de bilir. Değer veren değer görür, yıkmaya çalışmayan hiçbir zaman yıkılmaz. Sevmek en güzel yatırımdır.
Sağlıcakla kalın.

Yazan
BOSNALI

Bu yazıyı arkadaşınla paylaş..

esra

Site yöneticisi. Editör. Site sahibi.

2 thoughts on “KÖLELİK VE EFENDİLİK ELİMİZDE

 • 10.09.2020 tarihinde, saat 00:44
  Permalink

  Allah Taala buyuruyor “ey insanlar akletmezmisiniz”….. Allah razı olsun güzel yazı…..

  Yanıtla
 • 10.09.2020 tarihinde, saat 16:29
  Permalink

  Bosnalı kalemine sağlık kardeşim .tesbitlerin içinde teşekkürler. Seni ve vesile olan Esra hocamıda tebirk ediyorum
  ”Sevmek en güzel yatırımdır.” bir tanesi mesela.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir