Çocuklar İçin  Beş  Sevgi  Dili

   Çocuklar İçin  Beş  Sevgi  Dili

Kitaplar  arasında  dolaşırken  birden  kitaplığımda bir kitap gözüme ilişti. Toplumun raydan çıkan düzeni  beynimi  kemirdikçe  çıkış  yolları aramak için  kitaplara sarılıyordum. Gözüme çarpan bu kitapla irkildim. Sevgi dili de mi varmış diye hafif bir gülümsemeyle kitabı elime aldım.https://www.birazoku.com/bes-sevgi-dili-

(Laf aramazda daha önce okumuştum ama biliyorsunuz insan nisyanla yani unutkanlıkla yüklü bir varlıktır.) Eskiden daha yaşanılabilir  bir haldeydi diye düşündüğümüz  dünyamız şimdilerde  çekilmez hale geliyor.

Anne ve baba olmanın dayanılmaz hafifliği içinde rehavete sırtımızı tam verecekken birden çocuklarımızın büyüyüp dertleriyle dertlenmek zorunda kalmamızla yerimizden fırlıyoruz. Çirkef dünyanın içinde,  cennet nimetlerinin en güzellerinden olan misk kokulu tertemiz yavrularımızı çamurlardan koruyabilmenin telaşıyla,  gözlerimizi fal taşı gibi açarak etraftan yardımlar ummaya başlıyoruz. Bu yardımların kimisi arkadaşımızdan, kimisi anne ve babamızdan,  kimisi de bize ta çocukluktan itibaren verilen güzel dini duygularımızdan geliyor.

İnsanoğlu boşluğa çabucak düşebilen bir varlık. Boşluğun içinde bermuda üçgeninde ki gibi kaybolabilen bir varlık. Boşluklar ise,  insan hayatının olmazsa olmazlarıdır. Kendini yitirmeye başladığını insan yine kendisi anlıyor ve hemen manevi değerlere sarılması gerektiğini anlıyor.  Maddi imkanların sınırsızca önüne serildiği yavrularımız hala mutlu olamıyor.

Çünkü tek kanatlı bir kuş nasıl ki uçamazsa tek taraflı izzet ikramlar da çocuğa yetmiyor .Maddiyatın doyurduğu çocuğumuza baktığımızda hala açlık hissettiğini görüyoruz ve bazen avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz  çaresizliğimizden;  sen hala ne istiyorsun ,yediğin önünde yemediğin arkanda?  diye. Ama bilmiyoruz ki karın doymakla, en ala kıyafetler giymekle mutlu olunmuyor.

Mutluluk için  de iki kanat gerekli;  maddi ve manevi. Bunlardan birisi unutulduğunda yeri doldurulamaz çukurlar açılıyor minicik yüreklerde. Belki ilerde maddiyatın açtığı çukurları kendisi kazandığında doldurabilir ama maneviyatın boşluğunu hiç bir zaman dolduramıyor o minicik yürekler .Koskocaman yürekler oldukları halde hala bir şeylerin ezikliğini hissediyorlar. İşte bunun sebebi sevgidir.

Önce Allah sevgisini kazandırıp,  o sevgiden doğan aile, anne baba sevgisini yüreklere yerleştirmek . Muhabbetten Muhammed hasıl oldu der,  bizim dinimizin özü. Allah sevgisinin insana verdiği sonsuz merhamet ve sevgi dolu kalp evlatlarımıza da bunu layıkıyla aktarır. Yozlaşmış dünyanın içinde çocuklarımızı yozlaştırmadan büyütebilmenin temel şartı da sevgidir. Sevgi ,olmazsa olmazların ilkidir.

Çocuğumu nasıl yetiştireceğim diye yürek çarpıntısı  çekenlere öncelikle dinimizin bize öğrettigi sevgi dilini öğrenmeyi tavsiye ederken,  azıcık da olsa rehber olabilecek  Gary Chapman ve Dr R.Campbell in yazmış olduğu ‚

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili‘ adlı kitabı önermek istedim. Sevgiyi göstermek için bir dil de mi var?  dediğinizi duyar gibiyim. Evet, sevgileri göstermenin de bir dili varmış. Böyle bir şeyin olduğu belki çoğumuzun aklına gelmemiştir. Sadece seni seviyorum demek,  sevgiyi anlatmak değildir. Sevgiyi göstermenin beş yolu olduğunu söyleyen bu kitabı okuduktan sonra,  belki biz de yeni sevgi dilleri keşfedebiliriz. Kitapta bahsedilen beş  sevgi dilini başlıklar halinde vermek istiyorum  bu kısacık yazıma .Umarım bizlere ve çığırından çıktığını düşündüğümüz gençler ve çocuklarımıza  karşı  biraz olsun bakış  açısı geliştirip,  onları anlama yoluna giderek,saglıklı  bir erişkin, geleceğin sağlıklı  bir anne ve babası yapabiliriz.

Birinci sevgi dili, Fiziksel Temas: Kucaklamalar, öpmeler  ve okşamalar.

İkinci sevgi dili, Onay Sözleri: Şefkat ve sevgi sözleri, övgü ve teşvik sözcükleri .Olumlu yönlendirme sağlayan sözcükler.

Üçüncü sevgi dili, Nitelikli Zaman: Çocuğa oyunda, diğer problemlerinde  ve evden uzakta olduğunda istediği sohbet ortamını hiç başka şeylerle bölmeden biraz zaman ayırmak. Sadece ona ait olan,  dikkatlerin sadece ona yoğunlastığı bir yarım saatlik zaman dilimi.

Dördüncü sevgi dili,  Armağanlar: Karşı tarafa duyulan sevgiyi en fazla aktarabilen bir sevgi dilidir,  s.

Beşinci sevgi dili, Hizmet Davranışları: Ana babalık,  hizmet odaklı bir görevdir. Ama bunu yaparken karşımızdakini incitmeden ve tembelliğe sevk etmeden yapmamız gerekiyor.

Kitap, bütün bu konuları örneklerle zenginleştirerek bizim istifademize sunuyor. Yetişemiyorum evlatlarımın duygusal gelişimlerine diye dertlenebilen bilinçli annelerin el kitabı olacağına inanıyorum.

 

Ha unutmadan, bu günün aile yetişkinleri , büyük çocuklar, yani anne ve babalar,  mutlu bir aile tablosu çizmek ve gerçekten mutlu olmak istiyorsak,  bu sevgi dilleri bizler için de gerekli.  Eşler,  yani karı –kocalar birbirlerinin sevgi dillerini iyi öğrenirlerse,  mutlu olmanın yollarından en az birini veya bir çoğunu keşfetmiş olurlar. Benden söylemesi…

Bu yazıyı arkadaşınla paylaş..

esra

Site yöneticisi. Editör. Site sahibi.

10 thoughts on “Çocuklar İçin  Beş  Sevgi  Dili

 • 12.09.2020 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  Allah biz ebeveyn lere akıl fikir versin. Evlatlarımıza konuşabilen ebeveyn oluruz inşallah.

  Yanıtla
 • 12.09.2020 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  Yazınız ve yazıya kattiginiz sevgi , okurken anlaşılıyor , lakin sevgi dediginiz veya dedigimiz şey beşden büyüktür. Keza sevmek sevilmek ,sevginin dili dediğimiz ise tek diil değildir , evet cocuklarimiza ogretecegiz amma önce biz öğreneceğiz , nasılmı ? Şöyle , en basit örnek olarak , onlar hata yapınca yapma diye söyleyecegimize , nasıl yapılır onu gösterirsek daha iyi olur. Biz sevdiklerimize verdiğimiz değeri onların gözü önünde verecegizki onlarda anlasın .keza çocuklar soyleneni değil , bizim yaptiklarimizi taklit eder. Kısa bir olay anlatım. Bir anne ve babanın bir evlatları var , bu evlatları biraz büyüyor ve komşusunun oğlu ile komşunda oynuyorlar , o arada evin babası ile karşılaşıyor çocuk ve soruyor , bu evin gülü nerde ? Adam şaşırıyor , ve sonradan anliyorki , çocuğun kendi evinde babasının annesine karşı olan hitabı ve verdiği deger gül . Anliyorki yani evin gülü derken eşin nerde demek istemiş. Bu arada çocuğun sorması ise su istemek içinmiş 😊 he işin dahada aslını sorarsanız ki bu biraz ağır ve derin bir konudur . O da kısa ve hafif şekilde izah etmeye çalışayım acizane , Bir evlat yetiştirmek ten önce , O, insanı bir damla nutfeden yarattı Nahl süresi 4 ayetinde geçen nutfe nin helal olmasi lazım ki , nutfe , cenine , cenin bebeğe , bebek cocukluga eriştiğinde saydığınız o 5 sevgi dilinden anlasın. İmami Gazali Hz kimyayı saadette daha açıklayıcı olarak yazıyor . Yani sevgi helal yeme içme den geçiyor . Haram olan bir şeyden 5 değil 15 sevgi dili verseniz zordur , Ama kalpleri evirip çeviren Allah cc hazretleridir. İstedigini saptırır , isteğini hidayet verir. İşte sevgi böyle birşey zannimca , Allah cc hazretleri sevginin dahi helalini nasip etsin. Resûl-i Ekrem: “Kim helâl kazancından bir hurma miktarı sadaka verirse -ki Allah sadece helâl olanı kabul eder- Allah o sadakayı büyük bir hoşnutlukla kabul eder.Sonra onu sahibi için, sizden birinizin tayını yetiştirdiği gibi(özenle)dağ gibi olana kadar büyütür (bereketlendirir) Düşünün hurma da böyle oluyor , evladı siz biz bütün müslümanlar düşünelim. Vesselam.

  Yanıtla
  • 12.09.2020 tarihinde, saat 01:35
   Permalink

   Menekşe hanım,harika bir yorum olmuş.bu yazıyı ana sayfada paylaşmak istiyorum.bana gerçek adınızla birlikte dynethaber@gmail adresine yazınızı atar mısınız? İsterseniz müstear isimle de olabilir😊

   Yanıtla
   • 12.09.2020 tarihinde, saat 01:40
    Permalink

    Tabiki paylaşabilirsiniz çok sevinirim, mailimde sorun var malesef , arzu ederseniz , burdan kopyala yapıştır olarak alırsanız da hoş olur.

    Menekşe sevinç ben .

    Yanıtla
   • 13.09.2020 tarihinde, saat 00:28
    Permalink

    4 göz ile paylaşmanizi bekliyorum 😊

    Yanıtla
    • 13.09.2020 tarihinde, saat 10:19
     Permalink

     Aleyküm selam menekşe hanım,biraz hastayım,ilgilenemedim.hakkınızı helal edin,en yakın zamanda paylaşacağım.sevgiler…

     Yanıtla
     • 13.09.2020 tarihinde, saat 13:30
      Permalink

      Çok geçmiş olsun abla , ilgi ve alakaniz için ayrıca teşekkür ederim. Fiemanillah.

     • 14.09.2020 tarihinde, saat 13:02
      Permalink

      Ben teşekkür ederim😊

     • 17.09.2020 tarihinde, saat 18:24
      Permalink

      Menekşe Hanım, yorumunuz yayında… Çok teşekkür ederim.

 • 12.09.2020 tarihinde, saat 09:37
  Permalink

  Esra Hanım yüreğinize sağlık. Ebeveynler olarak pek dillendirmek istemesekte, örf ve adetlerimiz islam dini ile bütünleşerek zenginleşmiştir. Allah’ın rızasını kazanmak, Peygamberimizin sünnetine uygun anne ve baba olmak istiyorsak, naçizane şu on madde ve özellikle son maddeyi dikkate alarak çocuklarımızı yetiştirmemiz yeterli olacaktır. İnşallah. Selam ve dua ile

  1- GÜZEL BİR İSİM KOYMALI
  2- HELAL LOKMA YEDİRMELİ
  3- DAVRANIŞLARINI KONTROL ETMELİ
  3- GÜZEL İŞLERİNİ TAKDİR ETMELİ
  4- MÜSAMAHADA ÖLÇÜLÜ DAVRANMALI
  5- İKAZLARI TATLI DİLLE YAPMALI
  6- ÇOCUKLUĞUNU YAŞAMASINA MÂNİ OLUNMAMALI
  7- HAMD VE ŞÜKÜRE ALIŞTIRMALI
  8- İBADETLERE VE NAMAZA ALIŞTIRILMALI
  9- CÖMERTLİK VE MERHAMETE ALIŞTIRILMALI
  10- KUSURSUZ ÇOCUK İSTİYORSAK, KUSURSUZ ANNE-BABA OLMAYA GAYRET ETMELİ

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir