Gülmek Güzeldir

Gülmek Güzeldir

Bugünlerde bu konuyu çok düşünüyorum, nasıl yazacağımı nereden başlayacağımı bilmiyorum…

Öyle bir zamandayız ki kimsenin kimseye ihtiyacı yok.. hasta mısın? Doktora gidersin ilacını alır iyileşirsin, yada iyileşemiyorsun evde işlerin var yapılması gereken yapamıyorsun.. ama yapacak yardımcı kadın gelir bütün işlerini yapar üstüne bide yemek yapar gider.. amaaa sevdiklerin arasın istersin,ilgilensinler istersin..

yada maddi sıkıntın mı var bir kredi çekersin sıkıntından kurtulursun.. ama sevdiklerin sana sorsunlar istersin ne yaptın? Nasıl çare buldun? Nasıl ödedin borcunu? Bunları duymak istersin sevdiklerinden ve cevaplamak istersin uzun uzun anlatmak istersin..
evladını evlendirirsin kimseye ihtiyacın yoktur maddi olarak ama istersin ki; sevdiklerin sorsun, yapılacak birşey var mı desin.. Anlatmak istersin mutluluğunu, nasıl sevinçli olduğunu…
Ama soranı bulamıyoruz artık, değil mi?

Neden bulamıyoruz? Neden kaybettik ki bu değerlerimizi? Aslında şu zamanda kimse kimsenin ne ekmeğini veriyor, ne suyunu değil mi? Aslında kimsenin artık yardıma da ihtiyacı yok değil mi? Peki ne oldu bize?

Bakın; samimiyetle söylüyorum, şu zamanda kimsenin kimseye ihtiyacı yok! Herkes bir şekilde işini yürütüyor ama hala birbirimize ihtiyacımız olan konu ne biliyor musunuz?
TATLI DİL,GÜLERYÜZ..

Mesela bir eve davet edildiniz sofrada bir kuş sütü eksik ama ev sahibinin suratı beş karış! O yemekten lezzet alır mısınız? Allah için doğru söyleyin! arkanıza bakmadan kaçmaz mısınız? Tabi ki kaçarsınız.

Yada tam tersi bir eve çat kapı gittiniz, ve sahibi size sadece peynir ekmek yedirdi yanına birde mis gibi çay demledi, ama sohbetine doyum olmuyor güler yüzlü misler gibi bir ev sahibi..

Şimdi size soruyorum hangi yemek lezzetlidir?
Kebap mı? Peynir mi?

Peynir dediğinizi duyar gibiyim.. çok haklısınız. Bende peynir diyorum ama çayda olsun be ya ikide şekeri olsun 🙂

Güler yüzümüzü kaybetmeyelim tatlı dilden uzaklaşmayalım.

Güler yüzlü olmak bize hiç bir şey kaybettirmez aksine çok şey kazandırır.. heryerde her şehirde bir dostunuz olur.. ağlamak istediğinizde bir sürü omuzunuz olur.. kahkaha atmak istediğinizde bir telefon kadar yakın kankanız olur..

Seviyorum güler yüzlü insanları çok seviyorum..
sizde sevin sevelim sevilelim..

 

Yazan:

Reyhan BAYKAL

Bu yazıyı arkadaşınla paylaş..

esra

Site yöneticisi. Editör. Site sahibi.

6 thoughts on “Gülmek Güzeldir

 • 08.09.2020 tarihinde, saat 21:54
  Permalink

  Eskilerin daha doğrusu eskimeyenlerin sözü ile başlamak istiyorum , gönül ne çay ister ne çayhane , gönül muhabbet ister çay bahane . Keza Muhmedi muhabbet hasılı olması için ilk önce insanlar birbirlerini Allah için sevmesi şart , zira diğer sevgiler ya menfaat ya bir çıkar üzeri olduğu için tatlı dil görseler bile samimi güler yüz gormuyorlar , mutlaka birşeyler eksik kalıyor . Evet herkes tatlı dil güler yüz istiyor ama yine herkes işi için , menfaati için bir araya geliyor veya arkadaş oluyor vs. Gerçi herkes te herşeyin farkında ve bunu yapanda , yanında duran da biliyor ama dediğim gibi Allah için olmadığı müddetçe yıkılmaya ve eksik kalmaya mahkum . Devir Ahir zaman , imam ateş elde tutulursa yanıyor insan , tutulmasa imandan oluyor . Bu Ahir zaman derdi ile dertlenip ve bunu yazıya dokmeniz çok hoş. Yine eskimeyenlerin bir sözü ile bitirmek istiyorum. Muhabbetten Muhammed oldu hasıl,
  Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl?
  Zuhurundan Bezm-i alem oldu vasıl.”

  Yanıtla
  • 10.09.2020 tarihinde, saat 01:22
   Permalink

   Çok güzel yorumlamışsınız. Teşekkürler

   Yanıtla
   • 10.09.2020 tarihinde, saat 19:32
    Permalink

    Ben teşekkür ederim , böyle bir konuya sitenizde yer ayırdığınız için. Selametle kalın.

    Yanıtla
 • 09.09.2020 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  Bizler hep gülelim hep gülelim ama yerinde ve zamanında. Yumuşak ve tebessüm eder gibi bakalım çevremize, ama haksıza zalime de haddini bildirebilelim. Reyhan hanım yine güzel bir yorum yapmışsın. Kalemine sağlık.

  Yanıtla
  • 10.09.2020 tarihinde, saat 01:22
   Permalink

   İsmail bey çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Saygılar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir