İstanbul

İstanbul

İstanbul deyince gözlerim dolar benim… İstanbul benim ilk aşkımdır aslında ve benimle birlikte bütün şair ve sanatçıların… İstanbul, canım İstanbul…

Tarihi yarım adadan söze başlayayım önce.. Fatih’in emaneti Fatih’ten… Burada oturuyorsanız canınız hiç sıkılmaz mesela.. Çok üzgünsünüz, gider Fatih camiine iki rekat namaz kılıp sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini ziyaret edip bir fatiha okursunuz, sonra avlusunda yarım saat oturup termosla çay satan çocuklardan bir bardak çay alır içersiniz, o çayın lezzetini hiç bir yerde bulamazsınız.. O dinleNmenin tarifi yoktur, aklınızda olan bir sorunun cevabını bulmadan ayrılmazsınız oradan. Yavuz sultan selim camii eşsiz manzarası doyumsuz gökyüzü ve deniz.. nefes aldığım nadir yerlerden biridir çok seviyorum orayı eğer bir gün yolunuz düşerse muhakkak ziyaret etmelisiniz, oradaki manevi havayı ciğerlerine solumanın tarifi yoktur yaşamak lazım..

Fatih’i anlat anlat bitiremem ben, Ayasofya derim kalırım.. 86 yıllık ciğer yangınımızdır, camii olana kadar içeerisine girmeyi kendime yediremediğim canım Ayasofya’m.. inanırmısınız içerisine ilk defa camii olduktan sonra girdim.. ne acı değil mi? Bilet almayı atamın emanetini ayakkabıyla gezmeyi kendime yediremediğim Ayasofya’m.
Camii olduktan sonra koşa koşa gittiğim muhteşem kokusunu ciğerlerime çektiğim Ayasofya’m, orada kıldığım iki rekat namazın verdiği huzur.. nasıl anlatılır nasıl kelimelendirilir ki.. gerçekten anlatılmaz yaşanır Ayasofya’m..
İstanbul bir çok medeniyetin birleştiği bir noktadır. Mesela balata indiğinizde rengarenk cumbalı evler ilk göze çarpandır, nasılda mükemmeldir.. herbirinin ayrı ayrı hikayesi vardır, yaşanmışlıklar vardır.. aşkları, acıları, sevinçleri, üzüntüleri vardır.. ama yinede dimdik ayaktadır, cumbalı evleri buram buram tarih kokar, Balatın sokaklarında gezerken kendinizi kaybeder vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Güzeldir Balat gözleriniz doyar tarihe Balat’ta.

Üsküdar.. Fatih kadar kıymetli değerli eşsizdir o manevi havası adımınızı attığınız anda içine çeker sizi.. Aziz Mahmut Hudayi Hz. Nin türbesine gitmeden olmaz, üsküdara gidecekseniz ilk orayı ziyaret etmelisiniz. Beykoz..
Yuşa tepesine çıktığınızda önce nefessiz kalırsınız, sonra o tertemiz havası nefessiz kalan ciğerlerinizi açar hayret edersiniz. Oradaki o İstanbul manzarası eşsizdir dersiniz kendi kendinize.. İstanbul’un neresine giderseniz gidin muhakkak ama muhakkak kendinize saklanacak dinlenecek bir yer bulursunuz herkesi kucaklar İstanbul.

İstanbul her sokağı ayrı, her caddesi ayrı neşeli, ayrı hüzünlü,canım şehrim, aşkım şehrim.. çoğu insanın İstanbul’un kalabalıklığından şikayet ettiğini biliyorum ama İstanbul o yüzden İstanbul aslında.. her kökenden insana sahip İstanbul.. güzel İstanbul, rengarenk İstanbul..
İstanbul aşkımı sizlerle paylaşmak istedim hangisini yazacağımı şaşırdım yazmaya başladıktan sonra.
Boğazdan bahsetsem, mesela eşsiz manzarasından, çamlıca tepesinden bütün İstanbul’u görebildiğinizi zannedersiniz ama görünen sadece yarısıdır o muhteşem güzelliğin.. boğazın kıyısındaki tarihi yalıları göz doldurur ilk bakışta ama ben hep içinde yaşanan hayatları merak ederim. Ne aşklar yaşandı acaba o yalılarda, ne mutluluklar yada ne acılar, “hepsinin ayrı hikayesi vardır muhakkak” diye geçiririm içimden ..
Kızkulesinden , Belgrad ormanından, Garipçeden.. hepsini anlatsam, inanın sadece birini anlatmaya kalksam sayfalarca yazabilirim..
İstanbul ilk aşkımsın. Sende doğdum, sende büyüdüm, sende yaşlanıyorum.. umarım sende ölürüm.
Cümlelerimi sevgili Orhan veli Kanık’ın İstanbul şiirinin bir dizesiyle bitirmek istiyorum

İstanbul`u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Kuşlar geçiyor, derken;
Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık.
Ağlar çekiliyor dalyanlarda;
Bir kadının suya değiyor ayakları;
İstanbul`u dinliyorum, gözlerim kapalı.

Sevgiyle kalın.

Yazan

Reyhan BAYKAL

Bu yazıyı arkadaşınla paylaş..

esra

Site yöneticisi. Editör. Site sahibi.

15 thoughts on “İstanbul

 • 23.09.2020 tarihinde, saat 19:59
  Permalink

  Tam bir İstanbul aşığı yazmış sanki reyhan hnm seni tebrik eder güzel yazılarını bekleriz.

  Yanıtla
  • 24.09.2020 tarihinde, saat 11:09
   Permalink

   Çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için. Saygılar.

   Yanıtla
 • 23.09.2020 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  Bir nefeste okudum.
  Sanki beraber geziyormusuz gibi hissettim..
  Cok güzel 🥰

  Yanıtla
  • 24.09.2020 tarihinde, saat 11:09
   Permalink

   İnşallah beraber gezeceğiz 😍

   Yanıtla
 • 23.09.2020 tarihinde, saat 20:08
  Permalink

  Reyhan kardeşim yüreğine sağlık. Ne güzel anlatmışsın İstanbul,’u. İstanbul gerçekten anlatılmaz yaşanır. Bende çok seviyorum İstanbul’ u. Hasretle ve özlemle tekrar kavuşmayı dört gözle bekliyorum.

  Yanıtla
  • 24.09.2020 tarihinde, saat 11:10
   Permalink

   Çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için. İstanbul’da sizin gibi değerli insanları bekler. Saygılar

   Yanıtla
 • 23.09.2020 tarihinde, saat 21:19
  Permalink

  İstanbul’u ve İstanbul sevginizi yazıya dökerek bir anlamda İstanbul’u yaşattiniz bize , cok güzel hayallere dadirarak gezdik İstanbul’u sayanizde.

  Birde İstanbul’un şöyle bir hali ve ahvali vardır duyduğum . Fatih Sultan Mehmet han İstanbul’u fetih ettiğinde Ebu Vefa Hz lerinin dergahına gider , lalası yani hocası ile , ( molla Gürani Hz ile) tahta kapıyı çalar öğrencilerden biri açar ve buyrun der , Sultan Ebu Vefa Hz lerini görüp elini öpmek istiyoruz der. Öğrenci Ebu Vefa Hz lerine gelir ve derki efendim eğer yalnış görmedi İsem sultan Hz burda ve sizi görmek istiyor der. Ebu Vefa Hz söyleyin sultanimiza müsait değiliz ,görüşemeyiz dönsün , dedi öğrensine. Öğrenci sultana iletti , Sultan’ın gözleri doldu , öğrenci şaşkın celallenmesini bekliyor ama Sultan’ın. Sultan ise gözleri doluyor . Fatih Sultan Mehmet han Hz diyor ki. Gördün mü lala , bizansin aşılmaz denilen surlani aştık EvelAllah , ama bak bı tahta kapıdan geçemiyoruz. GÖNÜL BU DİYOR RIZA OLMADAN GİRİLMEZ VE GEÇİLMEZ diyor. ( En çok hoşuma giden cümlesi ) bunun devamı da var ,isteyen olursa yine yazarım. Lakin burda anlatmak istediğim ise istanbulu İstanbul yapan Başta Resulullah in hadisi ile sereflenip onun için kan ve göz yaşı ile alınıp icindekilerdir. Yani toprağında yatanlardir. Derler ki vecde göre konuşmak hoştur . Yani karşıda ki kişinin konusmasina göre konuşmak , keza bende sizin gibi divan edebiyatinin üstadlarından Nafi nin bir şiiri ile bitirmek istiyorum acizane.

  Sözüm…

  en derinden uykulardan kaldırandır sözüm, 
  …güne el koyanları yıldırandır sözüm, 
  zamanı zemini daralmış olanlara, 
  gönüllerince zemindir, zamandır sözüm,

   
  zalim beni bir işaretle kahretse de,
  onun ordusuna karşı koyandır sözüm, 
  cihan saltanatı zamanla sönerken, 
  yandıkça daha da parıldayandır sözüm,

   
  güç verir, bilinç üretir, sevinç bağışlar, 
  yüzü gülmemişlere armağandır sözüm, 
  ey mutsuzluk gecesinde bunalanlar, 
  size müjde yıldızları saçandır sözüm, 

  dünya bir benim diyenlere derim ki, 
  bu sofrayı herkeslere açandır sözüm,
  varsın günün sultanları değer vermesin, 
  onlar göçüp gidince sultandır sözüm.

  Fiemanillah.

  Yanıtla
  • 23.09.2020 tarihinde, saat 22:40
   Permalink

   Menekşe hanım,bu yorumunuzu da yayınlamak isterim ama maille gönderirseniz😊

   Yanıtla
  • 24.09.2020 tarihinde, saat 12:46
   Permalink

   Menekşe hnm ne güzel anlatmissiniz , bu yazinizi izninizle aldım , hele yazının sonunundaki şiire bayıldım. Yazılarınızı bekliyoruz . Lütfen hep yazın , sizin gibi hem gönüle hem beyine ince dokunuşlarla bizi aslımızi hatirlattiginiz için teşekkür ederim.

   Yanıtla
 • 23.09.2020 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  İstanbulu İstanbul gibi anlatan ender yazılardan tebrik ederim Reyhan hanım .Rabbim Ayasofyamı dunya gözüyle görmeyi nasip eder inşallah …

  Yanıtla
  • 24.09.2020 tarihinde, saat 11:12
   Permalink

   Çok teşekkür ederim. İnşallah yakın zamanda Ayasofya’ya yolunuz düşer Nazım bey. Saygılar

   Yanıtla
  • 05.10.2020 tarihinde, saat 23:34
   Permalink

   selamun aleyküm
   menekşe hanım yazınız yayında,twetterda paylaşacağım sizi etiketlemem için twetter adresiniz lazım
   sevgiler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir